Modern Evler Mah. 300/ 1 Sokak No: 2 İskenderun/HATAY

0 326 6167070

info@mavicocukakademisi.com

NASIL ÖĞRETİYORUZ ?

Öğretmenler İçin Anlaşılır Kılavuz

HighScope Ön Okul Eğitimi Müfredatı, yetişkinlerin etkili ilk çocukluk programları yaratabilmelerini sağlayan öğretme pratiklerini, uygulamalarını tanımlar. Bu uygulamalara, HighScope eğitimlerinde ve yayınlarında detaylı olarak yer verilmiştir. Programlarını güçlendirmek isteyen öğretmenleri için özellikle üç konu önemlidir: Yetişkin - Çocuk Etkileşimi, Sınıf Düzeni ve Materyalleri ve Günlük Rutin.

Yetişkin - Çocuk Etkileşimi

Yetişkin - çocuk etkileşimi çocuklarla hem sözlü hem de sözsüz olarak iletişim kurarak, öğrenmeyi teşvik etme konusunda birlikte çalışma sürecidir. Yetişkin - çocuk etkileşimi için anahtar strateji, kontrol paylaşımıdır. Diğer stratejiler; çocukların oyunlarını desteklemek ya da övmek yerine teşvik etmek ve çatışma konularını problem çözme yaklaşımı ile ele almaktır.

Sınıf

HighScope okulları özel oyunlar için dizayn edilmiş harekete geçirici materyallerle dolu ilgi alanlarına bölünmüştür. Örneğin; ev alanı, resim alanı, blok alanı, küçük oyuncaklar alanı, bilgisayar alanı, okuma ve yazma alanı. Materyaller belli yerlere konularak düzenlenmiştir ve raflar çocuklar için uygun olan şekilde etiketlenmiştir. Böylece çocuklar kendi başlarına kolayca hareket edebilir ve materyalleri kolayca yerlerine kaldırabilirler. Sınıfların düzeni ve konseptler de; fazla-az, aynı-farklı, büyükküçük, iç-dış, ön-arka gibi, ayrıca çocuklara dış çevrenin nasıl düzenlendiği konusunu anlamalarına yardımcı olur.

Günlük Rutin

HighScope programlarında, dengeli bir çeşitlilik sunan deneyim ve öğrenme fırsatları sağlayan tutarlı bir sistem vardır. Çocuklar, hem kişisel hem de ortak oyunlara dahil olurlar, küçük ve büyük grup aktivitelerinde yer alırlar, temizliğe yardım ederler, yemek öğünleri sırasında diğerleri ile sosyal yönden kaynaşırlar, kendi kendilerine bakabilme becerilerini geliştirirler ve küçük ve büyük kaslarını kullanırlar. Günlük rutinin en önemli parçasını “planla - uygula- değerlendir” bölümü oluşturur.

 
To Top ^